Szakkifejezések

Segítünk eligazodni
az alapvető műszaki fogalmak
és paraméterek között.

Hővezetési együttható λd (W/mK)

Ez egy rendkívül fontos, a hőszigetelések minőségének összehasonlítására szolgáló kritérium. Azt mutatja, hogy az adott anyag mennyire vezeti a hőt. Minél kisebb az együttható értéke, annál jobb a hőszigetelés minősége, azaz annál lassúbb az anyagon keresztül megvalósuló hőáramlás.

Egy ugyan egy nagyon fontos paraméter, de nem csak a hővezető képesség határozza meg a szigetelés minőségét. Más, hasonlóan fontos hőtechnikai paramétereket is figyelembe kell venni.

Fajlagos hőkapacitás

A gyakorlatban azt jelenti, hogy a nagy fajlagos hőkapacitású szigetelőanyagok nyáron akár több órával is késleltethetik a szerkezet túlmelegedését.

Sűrűség

A sűrűséget száraz építőanyagokra határozzák meg, és az anyag térfogategységre eső tömegét adja meg kg/m3-ben kifejezve (a térfogatba itt a pórusok, rések stb. is beleszámítanak).

Diffúziós ellenállási tényező

Kifejezi az anyag vízgőz-, azaz a páraáteresztő képességét. Minél magasabb a szigetelés diffúziós ellenállási tényezője, annál nagyobb mértékben áll ellen a vízgőz átjutásának.

Fáziseltolódás

Ez a jellemző azt fejezi ki, hogy a szerkezet külső felületénél bekövetkező hőmérsékletváltozás mennyi idő alatt gyakorol hatást a beltér hőmérsékletére. A gyakorlatban ez az az időtartam, amely alatt a hő nyáron bejut a helyiségbe, illetve az az időtartam, amely alatt a helyiségben lévő fűtési hő télen a szigetelésen keresztül a környezetbe távozik. Laikusan fogalmazva, minél nagyobb a szigetelés fáziseltolódása, annál tovább lesz meleg a helyiségben télen, illetve annál tovább érezzük ott jól magunkat nyáron. Egy megfelelően megtervezett tetőnek legalább 10 órás fázishőmérséklet-eltolódással kell rendelkeznie.

Tűzzel szembeni viselkedés szerinti osztály

A tűzzel szembeni viselkedés szerinti osztály az építőanyagok gyúlékonyságának meghatározására szolgál. A számok és kategóriák az anyag gyúlékonyságát fejezik ki. Az A1 és A2 osztály a nem éghető, azaz tűzbiztos anyagokat jelzi. A B osztályba tartoznak a némileg gyengébb teljesítményű, azaz az alig gyúlékony anyagok.

Példa:
A borítás nélküli szórt poliuretánhabok tűzzel szembeni viselkedésük szerint jellemzően a D, E és F osztályokba tartoznak.

A kiegészítő osztályozás a füstképződést mutatja, amely a lángokkal és a hőmérséklettel együtt fontos kockázati tényezőt jelent, mivel a füst követeli a tűzeseteknél a legtöbb áldozatot. Magában foglalja a termék égésekor keletkező füst mennyiségét és füstképződés sebességét: s1 - csekély, s2 - közepes, s3 - erős füstképződés.

Kártevőkkel és penésszel szembeni ellenállás

A kártevőkkel és a penésszel szembeni ellenálló képesség arra utal, hogy az anyag nem „érdekes” a kártevők - leggyakrabban a kis rágcsálók, nyestek stb. - számára.

A penészállóság az alacsony diffúziós ellenállási tényezővel rendelkező anyagoknál nagyobb, amelyeknél az anyag hatékonyabban képes megbirkózni a nedvességgel, ill. megszabadulni tőle.

Árkalkuláció